ANA MENÜ
   
ETKİNLİK TAKVİMİ
 
19 Subat 2018
Pz Sa Ça Pe Cu Ct Pa
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28
 
 

 
 
Ana Sayfa  >  Bölüm Hakkında
 
 
İktisat Bölüm Hakkında

İktisat Bilimi, sınırlı kaynaklarla insan ihtiyaçlarının karşılanmasında bireylerin ve toplumların kararlarını ve bu kararların nedenlerini, etkilerini ve etkinliğini incelemeye yöneliktir. 

İktisat eğitiminin iki temel amacı vardır. Bunlardan birincisi, üniversite eğitimi bittikten sonra kullanılacak iktisadi ilke ve araçların öğretilmesi ve küreselleşme ile hızla değişen dünyada istihdam edilecek kalifiye işgücünün yetiştirilmesidir. İkincisi ise, sistemli ve bağımsız düşünebilmeyi geliştirmek ve öğrencilere iktisadi konularda bilimsel disiplin kazandırmaktır. Bu çerçevede, temel iktisat dersleri olan Mikro İktisat, Makro İktisat, Para Teorisi ve Uluslararası İktisat yanında, öğrencilerin İşletme, Maliye, İstatistik, Ekonometri ve Hukuk dallarında da kendilerini yetiştirmeleri için gerekli altyapı oluşturulmaya çalışılmaktadır.

Mezunlar; Merkez Bankası, Hazine ve Dış Ticaret Müşteşarlığı, Devlet Planlama Teşkilatı, Türkiye İstatistik Kurumu, Maliye Bakanlığı ve diğer bakanlıklar, Sermaye  Piyasası Kurulu, Başbakanlık Denetleme Kurulu gibi birçok kamu kurumunda çalışabilmektedir. Ayrıca başta bütün finans kurumları olmak üzere özel sektörde de çok geniş bir çalışma alanına sahiptirler.

  İlgili Başlıklar
 
 
 
Untitled Document
 

Şırnak Üniversitesi