ANA MENÜ
   
ETKİNLİK TAKVİMİ
 
22 Nisan 2018
Pz Sa Ça Pe Cu Ct Pa
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
 
 
5. Bahar Şenlikleri

 
 
Ana Sayfa  >  
 
İnşaat Mühendisliği 1. Sınıf Ilısu BarajıTeknik Gezisi
 

ILISU BARAJI TEKNİK GEZİSİ

Şırnak Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, İnşaat Jeolojisi dersi kapsamında, Ilısu Barajı'na 31.05.2013  tarihinde, günü birlik bir teknik gezi düzenlendi. Bu teknik geziye İnşaat Mühendisliği Bölümü I. Öğretim ve II. Öğretim öğrencileri, İnşaat Jeolojisi dersi içeriğinde, öğrenim ve görgülerinin artırılması için düzenlendi.

Bu geziden amaç, öğrencilerimizin ders kapsamında öğrendikleri bilgileri uygulamaya yönelik olarak pekiştirmekti. Fakültemiz öğretim üyelerinden dersin hocası Prof. Dr. Ali BİLGİN, İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa KOCAER, Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Öykü BİLGİN, Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İhsan EKİN, Maden Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yıldırım İ. TOSUN, Fakülte Sekreteri Veysel GÖKTEKİN, Öğr. Gör. Özcan KONUR  ve Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü araştırma görevlileri katıldılar. İl Özel İdaresi Yatırım ve İnşaat Müdürü İnşaat Mühendisi Selma ÖZÇINAR öğrencilerimize yol boyunca yapı malzemeleri olarak kullanılan kayaçlar hakkında bilgi verdi (Şekil-1).

 

Şekil-1. Teknik gezi süresince İnşaat Mühendisi Selma Özçınar tarafından yapıtaşları ve ören yerler konusunda bilgilendirmeler.

 

Ilısu Barajı konferans salonunda, DSİ. Ilısu Baraj Projesi 16. Bölge Müdür Yardımcısı Ahmet HANZAY ve HES. Şube Müdürü Jeoloji Mühendisi Mahmut ŞAYAK tarafından öğrencilerimize, Ilısu Barajını, bu barajın ne tür bir Baraj olduğu, baraj inşaatına ne zaman başlandığı, barajın yapım aşamaları ve ne zaman tamamlanacağı konusunda ayrıntılı bilgiler verildi (Şekil-2).

 

Şekil-2. Jeoloji Mühendisi Mahmut Şayak tarafından Ilısu barajı tanıtım semineri

 

Öğleden sonrada baraj alanında baraj aksı, dolu savak, derivasyon tünelleri ve baraj aksından kullanılan malzemeler hakkında yerinde öğrencilerimiz bilgilendirildi (Şekil-3, Şekil-4 ve Şekil-5). Enerji türbinlerinin montajı hakkında bilgi sunuldu. Baraj bir yıl sonra devreye girildiğinde enterkonnekte (şebeke) sisteme 1200 MW enerji desteğinde bulunacağı ifade edildi. Dolayısıyla baraj tüm bu özellikleri ile Türkiye’nin yenilenebilir enerji kaynakları konusunda 4'cü önemli barajı olduğu yetkililer tarafından vurgulandı.

Dönüş sırasında baraja hemen yakın bir yerde yer alan Belkısana Kaplıcasına da uğrandı. Söz konusu kaplıca 67°C  sıcaklıkta 7 lt/sn bir debiye sahip olduğunu, balneolojik amaçla kullanıldığını, özellikle romatizma, nisai hastalıklar, cilt hastalıkları ve böbrek taşlarının düşürülmesinde, ayrıca artan suyun seracılıkta değerlendirileceği konusunda Prof. Dr. Ali BİLGİN tarafından bilgiler aktarıldı (Şekil-6).

Sonuç olarak, görsel ve uygulamalı ağırlıklı olan söz konusu teknik gezi öğrencilerimizin ileride, inşaat mühendisi olarak bu tür projelerde görev alarak, ulusal ekonomiye katkı sağlamaları hususunda kendilerinin özgüven kazanmalarına çok yardımcı oldu.

Şekil-3. Ilısu barajında baraj aksının yapımının devamı.

 

Şekil-4. Ilısu Barajı'nda dolu savak inşaatının yapımı.

 

Şekil-5. Ilısu barajı derivasyon tünellerinden bir görünüm

 

Şekil-6. Belkısana Kaplıcası'ndan bir görünüm.

 

Ilısu Barajı kil çekirdekli kaya dolgu tipinde olup, yapımı tamamlandığında, temelden yüksekliği 138 m olacaktır. Barajın maksimum su kotu ise 526,82 metre, toplam gövde hacmi 44 milyon metreküp, rezervuar hacmi ise 11 milyar m3 olacaktır. Barajın kurulu gücü 1200 MW olup üreteceği toplam enerji 3,833 milyar KWh. Ilısu Barajı ile üretilecek olan elektrik enerjisi, şu an ülkemizde, tüm hidroelektrik santrallerinden üretilmekte olan enerjinin %10’unu mertebesinde olacaktır.

YAZDIR
 
 
Untitled Document
 

Şırnak Üniversitesi