Deneme Veritabanları

 


O’Reilly Veritabanı SAFARİ Platformu

 

 Kitaplardan daha fazlası:

·        Platformda 35.000'den fazla kitap ve 30.000 saatten fazla video, vaka çalışmaları,

·        O’Reilly’nin global konferanslarındaki eğitimler, sesli kitaplar ve videolar yer almaktadır.

·        Kullanıcılar, dünyanın en iyi 200 yayıncısından O’Reilly içeriğine ve

             kaynaklarına erişebilirler.

 

Bütün Kullanıcılar İçin:

 

      Kullanıcı Adı : kütüphane@sirnak.edu.tr

      Şifre : 456Kutup

 

Erişim Linki: https://learning.oreilly.com/home/

 

 

 

 ONLİNE LEGAL VERİTABANI

Deneme Erişim Başlangıç ve Bitiş Tarihi : 25.02.2019 - 25.04.2019
 

Legal Yayıncılık tarafından oluşturulan “Online Legal Veri Tabanı” ile;

    21.000’den fazla makaleye,

    650’den fazla dergiye,

    400’den fazla kitaba,

    “Legalbank” elektronik hukuk bankası içeriğinde yer alan milyonlarca Kanun, KHK, Cumhurbaşkanı Kararnamesi, Uluslararası Sözleşme, Tüzük, Bakanlar Kurulu Kararı, Cumhurbaşkanı Kararı, Yönetmelik, Tebliğ, vb. mevzuat belgesine, Yüksek Mahkeme Kararlarına (Yargıtay, Danıştay, Bölge Adliye Mahkemesi, Bölge İdare Mahkemesi, Anayasa Mahkemesi, Sayıştay vb.), Dilekçe ve Belge örneklerine, Makalelere,

    71 konu başlığı altında düzenlenen mevzuat paketleri ile uzmanlık alanlarına göre ayrılmış içeriğe,

tek tıkla ve pratik bir şekilde erişim imkanı mevcuttur.

 Erişim Linkleri:

Kitap ve Dergilere erişim için:   www.legal.com.tr  

Legalbank İçtihat ve Mevzuat Programına erişim için:   www.legalbank.net

 

Vidobu Veritabanı

Deneme Erişim Başlangıç ve Bitiş Tarih: 13 Kasım – 31 Aralık 2018

 

7/24 izle-Öğren: İstediğiniz zaman, istediğiniz yerden izleyebilirsiniz.

Sertifika: Tamamladığınız eğitimlere ait alacağınız katılım sertifikası ile eğitimlerinizi belgeleyebilirsiniz.

Uzman Eğitmenler: Sektörden özenle seçilen alanında uzman eğitmenlerle içerikleri izleyebilirsiniz.

Sürekli Güncel: Bilişim dünyasının hızına ayak uydurabilmeniz için, sürekli güncellenen içerikler.

Kontrol Paneli: Sisteme giriş yaptıktan sonra; en son izlediğiniz eğitimler, kazandığınız sertifikalar gibi bilgilere kolayca erişim.

Tüm Platformlardan Erişim: Hem bilgisayarınızdan, hem de tablet ve mobil cihazlarınızdan izleyebilirsiniz.

HD Kalitesinde: Tüm videoları HD kalitesinde izleyebilirsiniz. Böylece eğitimlerdeki en ince ayrıntıları bile kaçırmayacaksınız.

Örnek Dosyalar: İzlediğiniz videolarda anlatılan örnekleri bilgisayarınıza indirip birebir çalışabilirsiniz.

Her Seviyede Eğitimler: Yeni başlayanlardan, profesyonel düzeyde kullanıcılara kadar herkese hitap eden geniş eğitim içeriği.

 

Erişim Linki: www.vidobu.com

 

Kampus Dışı Erişim Linki: https://www.vidobu.com/edu/

 

HukukTürk Veritabanı

Deneme Erişim Başlangıç ve Bitiş Tarih: 19 Ekim – 31 Aralık 2018

 
Her gün güncellenen, birbirine hiperlinklerle bağlanmış T.C. Mevzuatı (Kanunlar, KHK’ler, Tüzükler, Yönetmelikler, B.K. Kararları, Genelgeler, Tebliğler). Kanun maddeleri ve konuları ile ilişkilendirilmiş, özü yazılmış, tasnifli İçtihatlar (Yargıtay, Danıştay, Anayasa Mahkemesi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Kararları). Resmi Gazete günlük olarak sisteme girilmekte ve değişiklikler aynı gün yerlerine işlenmektedir. Ayrıca Mevzuat Grupları, Türk Hukuk Bibliyografyası, Dilekçe ve Sözleşme örnekleri, Kanun Tasarıları, Yeni ve Değişen Mevzuat, Hukuk Sözlüğü (metinlerle ilişkilendirilmiş) ve Hukuki Duyurular gibi faydalı servisler yer almaktadır.

 

Erişim Linki:  www.hukukturk.com

 

Kullanma Klavuzu: http://www.hukukturk.com/kullanim-kilavuzu

 

PressReader Gazete / Dergi Veritabanı

Deneme Erişim Başalangıç ve Bitiş Tarih: 17 Ekim – 16 Kasım 2018

 

Her gün 120 ülkeden, 60 dilde, yaklaşık 7,000’in üzerinde günlük gazeteye ve magazin dergisine tam sayfa orijinal  baskısıyla aynı günde ulaşabileceğiniz dünyanın en güncel kaynağıdır.

Gazetelerin 90 günlük geriye dönük arşivi ile beraber sunulan ''PressReader'' dünya çapında 20,000'den fazla kütüphane ve 12 milyondan fazla kullanıcı tarafından kullanılmaktadır. Dünya’daki ve Türkiye’deki abone kütüphanelerin sayısı hızla artmaktadır.

 

•          Sayfalar tam resimli ve baskılı normal gazete formatında yayımlanmaktadır. Basılı gazete sayfalarını çevirdiğiniz gibi elektronik olarak da normal gazetenizi okuyabilirsiniz.

•          120 ülkede  ve 60 ayrı dilde yayımlanan gazetelerin hepsine bir yerden erişim imkanı sunmaktadır.

•          90 günlük arşivi sayesinde okuyucular istediği bir konunun son 90 günlük gelişimini araştırıp inceleyebilir.

•          Kullanıcılara keşfetme imkanı sağlamakta, uluslararası öğrencileri kendi gazete ve dergileri ile buluşturmakta ve kültür şokunu engellemektedir.

•          Gazeteler basıma çıkar çıkmaz PressReader'da görüntülenmektedir. Bu sayede günlük gazetelere anında erişim imkanı sunar.

•          Birden fazla dilde görüntülenebilen arayüz, makalenin başka dillere çevirisi ve sesli dinlenme imkanı sağlamaktadır.

•          İlgilendiğiniz haber için RSS FEED düzenleyebilir, makaleyi paylaşabilir hatta uluslararası sosyal ağ sitelerinde fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

•          PressReader aplikasyon aracılığı ile gazete ve magazinlere erişim imkanı bulunmaktadır. PressReader aplikasyonu Apple, Blackberry, Windows 8 ve Android cihazlar icin mevcuttur

 

ÖNEMLİ ÖZELLİKLER:

 

KAMPÜS DIŞI UZAKTAN ERİŞİM (RADYANT ERİŞiM):

PressReader veritabanına kampüs dışında da Mobil Cihazınız ile 7 gün boyunca kesintisiz erişiminizi sağlamakta olup; yalnızca PressReader abonesi olan kurumlara sunulmaktadır.

 

Mobil Cihazınız ile Uzaktan Erişim için izlenecek adımlar;

•          Mobil cihazınıza “PressReader” isimli aplikasyonu yükledikten sonra öncelikle kendinize bir kullanıcı adı ve şifre oluşturunuz. (aplikasyon mağazanızdan “PressReader” şeklinde arada boşluk bırakmadan arayarak uygulamayı indiriniz)

•          Kampüs Wi-Fi ağından internete 1 defa bağlandıktan sonra cihazınız otomatik olarak 7 gün boyunca yetkilendirilecektir.

•          Yetkilendirme işlemi ile birlikte kampüs dışında da 7 gün boyunca PressReader veritabanından aktif bir şekilde faydalanabilirsiniz.

•          7 gün sonunda tekrar kampüs Wi-Fi alanına girildiğinde erişim yetkisi otomatik olarak 7 gün daha uzatılacaktır

 

GEO-FENCING YÖNTEMİ ile UZAKTAN ERİŞİM:

Bu özellik ile kütüphane'nin WiFi ağına bağlanmadan PressReader'a anında erişim sağlanmaktadır.

 

Kurumunuzun coğrafi koordinatları kullanılarak sanal bir ağ oluşturulmaktadır. Kullanıcılarınız basitçe PressReader aplikasyonunu indirerek kurum lokasyonu içerisinde aplikasyona bağlanıp favori gazete ve magazin dergilerine limitsiz erişim sağlayabilirler.

 

Kurum lokasyonu içerisinde sistem üzerinde aktif olduktan sonra sistem tarafından yetkilendirilerek, PressReader veritabanına kampüs dışında da Mobil Cihazınız ya da Sabit Bilgisayarınız üzerinden 7 gün boyunca kesintisiz erişiminiz sağlanacaktır.

 

CHANNEL (KURUMSAL/KİŞİSEL KANAL OLUŞTURMA):

•          PressReader'a kaydolduğunuzda otomatik olarak kendi Kanalınız verilir.

•          Kanalınız aracılığı ile PressReader üzerindeki sosyal medyanızı yaratmakta, ilgi alanınızla ilgili haberleri toplayabilmekte ve bunları paylaşabilmektesiniz.

•          PressReader üzerinde Kanalınız aracılığı ile dünya genelindeki en iyi haber ve dergi içeriklerini seçip paylaşabilirsiniz.

•          Sosyal medya hesaplarınızı PressReader’a bağlayabilirsiniz. (Facebook, Twitter, Google +, Evernote, Instapaper ve OneNote)

•          Blog yayınlarınızı burada yeniden yayınlayabilirsiniz. RSS özelliği ile bloğunuzdan PressReader Kanalınıza içerik gönderebilirsiniz.

•          Özel koleksiyonlar oluşturabilir, okuma salonunuzu geliştirmeye başlayabilirsiniz. Koleksiyonunuzu herkese açık veya gizli yapabilirsiniz.

•          PressReader'da ki favori gazete veya dergilerinizin yeni sayıları eklendiğinde, yeni sayı uyarıları alabilirsiniz.

•          Videolarınızı paylaşabilir, durumunuzu yazabilirsiniz ve takipçileriniz ile tüm bunları paylaşabilirsiniz.

 

Erişim Linki:  www.pressreader.com

 

Turcademy – Türkçe Akademik Yayınlar Platformu

 Deneme Erişim Süresi : 05.10.2018-09.11.2018

 

Turcademy Türkiye Akademik Yayınlar Platformu ile; ülkemizde akademik yayıncılık alanında öncü olan Anı Yayıncılık, Gazi Kitabevi, Palme Yayıncılık, Pegem Akademi ve Seçkin Yayıncılık'a ait 3000'i aşkın Türkçe akademik kaynak elektronik ortamda kullanıcılarımıza sunulmaktadır. Doğa Bilimleri, Hukuk, Mühendislik Bilimleri, Sağlık Bilimleri, Sosyal ve Beşeri Bilimler alanlarını kapsayan nitelikli dermesi ile Turcademy platformu; kullanıcılarına; öncü ve güvenilir yayınevlerinin sağlamış olduğu Türkçe akademik içeriği, kullanıcı dostu bir arayüz ile sunmaktadır.

 

Erişim Linki: www.turcademy.com

MEVBANK Mevzuat ve İçtihat Veritabanı

 

Deneme Erişim Tarihi : 05.10.2018 – 25.12.2018

 

“Lebib Yalkın tarafından 65 yıllık tecrübe ve en son teknolojinin imkanlarıyla  geliştirilen MEVBANK Veritabanı, mevzuat araştırmalar için en güncel  İçtihat ve Mevzuat ile yorumlu uzman Makalelerini içerir. MEVBANK  Resmi Gazete’de yayınlanan tüm kanunlar, kanun hükmünde kararnameler,  tüzükler, yönetmelikler, tebliğler 64 konu başlığı altında, emsal teşkil edecek içtihat, makaleler ve hukuk literatürü ile ilişkilendirilmiş olarak sunulmaktadır.  Üniversiteler için özel hazırlanan Yükseköğretim Mevzuatı’na da  veritabanımızdan ulaşabilirsiniz.”

 

Erişim Linki :

https://www.lebibyalkin.com.tr/mevzuat/kurumsal-abone/sirnakuni

 

Royal Society of Chemistry (RSC) Veritabanı

 

Deneme Erişimi: 22.02 - 23.03 2018 Tarihleri arasında açılmıştır.

 

RSC (Royal Society of Chemistry); Analitik kimya, biyomoleküler kimya, biyometal, biyoteknoloji, katalizörler, kimyasal biyoloji, kristal mühendisliği, çevre bilimi, yeşil kimya, inorganik kimya, malzeme bilimi, medikal bilimleri, nano bilimi, doğal ürünler, organik kimya, fotokimyasal bilimler, fotobiyolojik bilimler, fiziko-kimya, polimer bilimler, yumuşak malzemeler, ve sistemler biyolojisi gibi birçok konuyu alanında yayınlanmış 300.000’den fazla makaleyi kapsayan bir KIMYA veri tabanıdır.

 

Erişim Linki: http://pubs.rsc.org/

 

 

İntihal.net (İntihal Analiz programı)

Deneme süresi: 13.11 – 31.12.2017

 

Değerli Kullanıcılarımız, 

 

intihal.net benzerlik tespit programı deneme erişimine açılmıştır.

 

intihal.net (http://intihal.net), akademik çalışmalardaki benzerlik oranını ortaya koymak için yerli mühendisler tarafından üretilmiş milli bir programdır. intihal.net, kullanımı kolay arayüzü, özgün algoritmik yapısı ve geniş kapsamlı Türkçe ve İngilizce içeriğiyle benzerlik oranını belirlemede tüm ihtiyaçlarınızı karşılamaya yetecek bir yapıda tasarlanmıştır.intihal.net ile herhangi bir kullanıcı sayısı sınırına takılmadan, öğrenci ödevi, yüksek lisans doktora tezi ve makale taraması ayrımı yapılmadan, belgenizin otomatik olarak arşive eklenmesi problemini yaşamadan rahatlıkla benzerlik testi yapabilirsiniz.

 

Programı kullanmak isteyen araştırmacılarımız http://intihal.net adresinde KAYIT OL bölümünden kurumsal mail adresleriyle kayıt yaparak kendi hesaplarını oluşturabilir, yönetici onayının ardından http://app.intihal.net üzerinden sisteme giriş yapabilirler.

 

Kullanım Kılavuzu için tıklayın.

 

 

Turcademy

Deneme Erişimi 19 Ekim – 20 Kasım 2017 tarihleri arasında açılmıştıt.

Turcademy, Türkiye’de akademik yayınları tek bir portal altında toplayarak bu yayınların dijital olarak akademisyenlere, araştırmacılara ve öğrencilere kolay bir şekilde ulaştırmak amacıyla geliştirilmiş e-kitap platformudur.

Informascope, alanında öncü uluslararası yayınevleri ile birlikte yıllardır yürüttüğü iş ortaklıkları ve projelerden edindiği bilgi birikimi ve tecrübesini kullanarak, Turcademy e-kitap platformunu ülkemiz dijital yayıncılığının gelişmesi amacıyla hayata geçirmiştir.

İlk aşamada 2000’den fazla değerli e-kitap ile erişime açılan Turcademy’de yer alan koleksiyona Türkiye’den farklı yayınevlerinin dâhil olması için görüşmeler sürdürülmektedir. Yapılacak yeni anlaşmalar ile ilk yıl sonunda platformda bulunan kitap sayısının arttırılması planlanmaktadır.

Tasarımı ve teknik altyapı çalışmaları yerli mühendisler tarafından geliştirilerek tamamlanan Turcademy e-kitap platformunun ikinci fazında,  ülkemizde yayınlanan ve etki faktörü yüksek akademik dergiler Turcademy’de yerini almaya başlayacaktır.

Turcademy kuruluş aşamasında ülkemizde akademik yayıncılık alanında öncü olan Anı Yayıncılık, Gazi Kitabevi, Palme Yayıncılık, Pegem Akademi Yayıncılık ve Seçkin Yayıncılık gibi değerli paydaşların katkısıyla 1 Aralık 2016 tarihinde erişime açılmış olup, Ankara Nobel Tıp Kitabevleri ‘de sözleşme imzalamıştır. Platforma yeni kitap yüklemeleri devam etmektedir. Daha detaylı bilgi için http://www.turcademy.com sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

 

Gale Reference Complete: 4 ana koleksiyon altinda bir araya getirilmis koleksiyonlar toplulugudur. Birincil ve ikincil kaynaklardan oluşturulmuş olan Gale Reference Complete tıp, mühendislik, tarih, politika, sosyoloji, felsefe, ekonomi, din ve benzeri birçok bilim dalına yönelik makaleleri, kitapları, arşiv malzemelerini ve haber kaynaklarını bir arada bulabileceğiniz eşsiz bir koleksiyondur.

 

Erisim adresiniz:      http://infotrac.galegroup.com/itweb/ankstr145

 

Kullanıcı Kılavuzu:  http://solutions.cengage.com/gale-training/video/infotrac/

 

Kampüs dışı kullanımlarınız için şifre : Turkey

Deneme Erişimi Başlangıç - Bitiş Tarihi: 29 Eylül 2017 - 16  Kasım 2017

 

 

Academic OneFile: Tıp, muhendislik, fen bilimleri, teknoloji, sosyal bilimler, sanat, teoloji, edebiyat ve daha bir çok konuda içerik sunan akademik araştırma için tek bir yerden hızlı bir şekilde gerekli bilgiye ulaşabileceğiniz bir platformdur.  11.000’den fazlası hakemli ve 8.300’den fazlası tam metin yaklaşık 17.500 dergide 75.000.000 makale, haber, videoyu erişiminize sunmaktadır.

http://infotrac.galegroup.com/itweb/ankstr145?db=AONE

 

InfoTrac Newsstand: 2.300’den fazla bölgesel, ulusal ve yerel gazetelerin yanı sıra, dünyanın her yerinden önde gelen yayınları bir arada sunan gazete platformudur. The Times, Economist, New York Times gibi gazetelerin yani sira yerel ve bolgesel gazeteleride kapsamaktadir.

http://infotrac.galegroup.com/itweb/ankstr145?db=STND

 

Archives Unbound: Tarihin en önemli anlarını belgelendiren mikrofilm koleksiyonlarının dijitalleştirilmesiyle oluşturulmuş, her biri 5.000 ile 200.000  arasında sayfadan oluşan bu özel koleksiyonlar, araştırmacılara birincil kaynak olarak sunulmaktadır.Ozellikle Osmanlı Devleti, Türkiye Cumhuriyeti, Ortadoğu ve K Afrika hakkında diplomatik raporları sunmaktadır.

http://infotrac.galegroup.com/itweb/ankstr145?db=GDSC

Kullanıcı Kılavuzu: http://solutions.cengage.com/gale-training/video/archives-unbound/

 

Gale Virtual Reference Library: Tüm disiplinlerde ihtiyaclariniz karsilacak 1,700 başlık altında 4000 ciltlik ansiklopedi serisidir. Oğrenciler, araştırmacılar, profesyoneller ve genel okuyucuların ihtiyaçlarını hedefleyen E-Referans kitap koleksiyonudur. Turkce arayuz, MP3 olarak dinleyebilme/indirebilme, atif araclari ve daha bircok ozelligi ile kullanici dostu kitap platformudur.

http://infotrac.galegroup.com/itweb/ankstr145?db=GVRL-0

Kullanıcı Kılavuzu : http://solutions.cengage.com/gale-training/video/gvrl/

 

Gale Literary Sources: 4 farklı edebiyat veritabanı 1,5 milyondan fazla elestiriler, şiirler, oyun metinleri, yazar biyografileri, makaleler ve alıntılardan oluşan Batı Edebiyatı alanında çalışmalarınıza destek sağlayacak veritabanları serisidir.

http://infotrac.galegroup.com/itweb/ankstr145?db=GLS

Kullanıcı Kılavuzu:  http://solutions.cengage.com/gale-training/video/literature-resource/

 

 

 

Deneme erişimine açılmasını ya da üye olunması için istediğiniz veritabanlarını kütüphaneye bildiriniz.

İlgili Personellerimiz;

Kütüphaneci Ejder ÇINAR Bey'e ve Kütüphane e-mail adresimize ( kütüphane@sirnak.edu.tr )  e-posta olarak bildiriniz.

Tel: 04862164008 / Dahili: 1052

 

 

Duyurular

Turkcell Firması’ndan Kütüphaneye ü ...
03 Temmuz Çarşamba, 2019