Akademik Personel Bireysel Ödemeli E-imza Başvurusu Hakkında

25.04.2022 tarihi itibari ile idari görevi olmayan akademik personellerin bireysel ödemeli başvuru süreçlerinde değişiklik yapılacaktır. Yalnızca akademik personel için geçerli olmak üzere kişi öder olarak açılacak başvurular için tarafınızdan excel başvuru listesi gönderilmesine gerek bulunmamaktadır. Kişi öder başvurularda süreç tamamen kullanıcı tarafından yürütülecektir.

Başvurusunu kişi öder olarak yapmak isteyen kurumumuz akademik personellerini Kamu SM web sitesinde bulunan Online İşlemler sayfasındaki Nitelikli Elektronik Sertifika -> Bireysel İşlemler -> Başvuru İşlemleri -> Kişi Ödemeli Başvurular menüsünden yapılabilmektedir.

İlgili sayfada başvuru yapan kişinin üniversite personeli olup olmadığı yapılacak sorgu ile kontrol edilecektir. Bu ekrandan yapılacak başvuruda üretilecek sertifika üretildiği an itibari ile geçerli olacaktır. Kullanıcının Nitelikli Elektronik Sertifikası bulunuyorsa geçerlilik tarihi süresi sonuna kadar kullanılabilecektir. Kayıp/Çalıntı durumlarında kişinin ilk önce KAMU SM Online İşlemler sayfasından NES İşlemleri -> Bireysel İşlemler -> Sertifikamı İptal Et / Askıya Alma adımlarını takip ederek sertifikasını kullanıma kapatması gerekmektedir.

NOT: Kurum ödemeli başvuru süreçlerinde herhangi bir değişiklik yapılmamıştır.