"Şırnak'ta 60 öğrencimizin ve 5 ilden 282 kişilik UMKE personelinin katılımıyla UMKE bölge tatbikatı yapıldı."

Şırnak'ta Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü himayesinde İl Sağlık Müdürlüğü organizasyonunda 5 ilin katılım sağladığı 282 kişilik Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE ) personeli ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulumuzdan 60 kişilik İlk ve Acil Yardım birinci sınıf öğrencilerimizin desteği ile belirlenen 5 senaryo gereği tatbikat yapıldı. Söz konusu tatbikata Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Emin Erkan, Meslek Yüksekokulumuz Müdürü Doç. Dr. Ömer Nayci ve akademik personelleri katıldı.

İkizce köyü mevkisinde gerçekleştirilen tatbikata Şırnak, Batman, Mardin, Diyarbakır, Siirt'ten UMKE ve 112 Acil Sağlık ekibi ile jandarma, AFAD, itfaiye ekibinden oluşan toplam 282 personel ve hasta, hasta yakını rolünde 60 kişilik İlk ve Acil Yardım öğrencisi katıldı.

Tatbikatta senaryo gereği eş zamanlı gerçekleşen helikopter kazası, kontrolsüz nüfus göçü, trafik kazası, deprem ve suda boğulma olaylarındaki reaksiyon ölçüldü, teorik ve pratik çalışmalar gerçekleştirildi.

Helikopter kazasında 112 Acil Sağlık ekiplerine ulaşan ihbarla harekete geçen UMKE, itfaiye, jandarma ve sağlık ekiplerinin olay yerine varması, itfaiye ekiplerinin çıkan yangını söndürmesi, yaralıların ambulanslarla hastaneye sevki canlandırıldı. Ayrıca senaryo gereği durumu ağır olan bir hastanın askeri helikopterle sevki sağlandı.