Hakkında

Programın Amacı: Tarla Bitkileri Programının amacı, tarlalarda çeşitli tarla bitkilerinin bilimsel yöntemlerle yetiştirilmesi, türlerinin geliştirilmesi, ürünlerin toplanması, korunması ve pazarlanması konularında çalışacak insan gücünü yetiştirmek ve araştırma yapmaktır.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Tarla Bitkileri Programında; tarımsal ekoloji, tarım makineleri, yem kültürünün ilkeleri, serin iklim tahılları, tohumluk kontrol ve sertifikasyonu, bitki ıslahı, tütün-ilaç ve baharat bitkileri, tarımsal yayım ve haberleşme gibi derslerin yanısıra matematik, zooloji, botanik, kimya, mineroloji ve ekonomi gibi temel dersler de okutulmaktadır.

Gereken Nitelikler: Tarla bitkileri alanında çalışmak isteyen kimselerin temel bilimlere ve özellikle botaniğe karşı ilgili ve bu alanda başarılı, açık havada çalışmaktan hoşlanan, araştırma ve inceleme merakı olan kimseler olmaları beklenir.

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler: Tarla bitkileri programını bitirenlere "Ziraat Mühendisi" unvanı verilir. Tarla bitkileri alanında yetişen Ziraat Mühendisleri buğdaygiller, baklagiller, tütün, haşhaş gibi bitkilerden en kaliteli ve yüksek düzeyde ürün elde etmek için bitkilerin ekimi, gübrelenmesi, zararlılardan korunması, ürünün toplanması, depolanması ve pazarlanması gibi işlemleri planlar ve yürütür.

Çalışma Alanları: Tarla Bitkileri Ziraat Mühendisi; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bağlı kurum ve kuruluşlarda, özel tarımsal danışmanlık şirketlerinde, Tarım Kredi Kooperatiflerinde, Zirai ilaç ve tohum firmalarında istihdam edilmektedirler.