universitemizde-teknoloji-gelistirme-merkezi-tekmer-kuruluyor

Üniversitemizde, Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığının (KOSGEB) desteği ile Teknoloji Merkezi (TEKMER) kuruluyor. Bölgenin teknolojik gelişmelerine öncülük edecek ve birçok teknolojik girişim başlatacak ve destekleyecek olan merkezin üniversitemizde kurulması için gerekli ön hazırlıklar başladı.

Mühendislik Fakültesinde TEKMER’in kurucu Müdürü Doç. Dr. Hüseyin Gürbüz “ TEKMER Tanıtım ve Ön Talep Toplantısı”nda kuruluş süreci ve işleyişine dair bir sunum gerçekleştirdi.

Toplantıya Rektörümüz Prof. Dr. Abdurrahim Alkış, Mühendislik Fakültesi Dekanı E. Mustafa Eyyüboğlu, TEKMER kurucu Müdürü Doç. Dr. Hüseyin Gürbüz ve akademisyenler katıldı.  Mühendislik Fakültesinde Doç. Dr. Hüseyin Gürbüz sunumu ile gerçekleşen TEKMER Tanıtım ve Ön Talep Toplantısında kısa bir konuşma yapan Rektörümüz Alkış “Böylesi bir bilim merkezinin üniversitemizde kuruluyor olması bizi bir hayli heyecanlandırıyor. TEKMER’in, ilimizin, bölgemizin ve Türkiye’nin teknoloji alanında gelişimine önemli katkı sunacak ve Şırnak Üniversitesinde öğrenim gören öğrencilerimizin, akademisyenlerimizin ve bölge insanımızın fikir ve projelerinin katma değeri yüksek ürünlere dönüşümünü hızlandıracak ve kolaylaştıracaktır.” dedi.

Teknoloji Geliştirme Merkezi’nin kurucu müdürü Doç. Dr. Hüseyin Gürbüz ise yaptığı konuşmada “TEKMER olarak, yazılım, yapay zekâ, petro-kimya, nano teknoloji, yenilenebilir enerji, havacılık, savunma, tıbbi cihaz, otomotiv, robotik, makina, kimya, malzeme, bilgi ve iletişim teknolojileri, dijitalleşme, tarım/hayvancılık temalarında odaklanmayı planlıyoruz. TEKMER, bölge girişimcileri için bir inovasyon ve iş birliği merkezi olarak işlev görecektir.” dedi ve “TEKMER’in başvuru ve kurulma süreçlerinde katkı ve destek veren başta Rektörümüz Prof. Dr. Abdurrahim Alkış olmak üzere KOSGEB Başkanı Ahmet Serdar İbrahimcioğlu’na ve emeği geçen herkese teşekkür ederim dedi. 

2.05.2024 |  Basın Yayın Ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü