universitemizde-teknoloji-merkezi-kuruluyor

“Teknolojik fikirler TEKMER’de gelişir” sloganıyla üniversitemizde Teknoloji Merkezi kurulması için çalışmalar başlatıldı.  Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Abdurrahim Alkış, daha önce bir araya geldiği T.C. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Destekleme İdaresi (KOSGEB) Başkanı Ahmet Serdar İbrahimcioğlu yaptığı görüşmede Teknoloji Merkezi kurulması için fikir alışverişinde bulunmuştu. Bu çalışmalar kapsamında üniversitemizi ziyaret eden KOSGEB Başkanı Ahmet Serdar İbrahimcioğlu Teknoloji Merkezi kurulması için incelemelerde bulundu.

Bölgede ilk kez üniversitemizde kurulacak olan Teknoloji Merkezi binası için fizibilite çalışması yapıldı. Fizibilite çalışmalarına Rektör yardımcısı Prof. Dr. E. Mustafa Eyyüboğlu olmak üzere Mühendislik Fakültesi Dekan yardımcısı Doç. Dr. Mehmet Haskul, Şırnak TTO Genel Müdürü Doç. Dr. Asaf Tolga Ülgen, KOSGEB Şırnak Müdürü Ömer Güngör, Yapı İşleri Daire Başkanı Ahmet Yumak, İdari ve Mali İşler Daire Başkanı Fikret Ürgen katıldı. Yapılacak olan çalışmalar için yerinde incelemeler yapan KOSGEB Başkanı İbrahimcioğlu “Yenilikçi,  teknolojik ve katma değeri yüksek bir ürün üreten, bu ürünü uluslararası pazarlara taşımak isteyen ve ihracat odaklı çalışan girişimleri önceliğimiz olmak üzere yeni bir vizyon ile bütün girişimcilerimize gerekli desteği sağlayacağız” dedi.

Şırnak KOSGEB Müdürü Güngör, ilerleyen dönemlerde Şırnak Üniversitesi ile girişimcilik etkinlikleri düzenlemeye ve yeni projeler yürütmeye devam edeceklerini hususunda fikir birliğine vardıklarını dile getirdi.

Açılacak olan Teknoloji Merkezi ile üniversitemiz öncülüğünde girişimcilik ekosisteminde yer alan aktörler arası işbirliği ile ulusal plan ve programlar doğrultusunda Ar-Ge inovasyon ve teknolojik girişimcilik alanındaki işletmelerin kurulmasını ve sürdürülebilir olmalarını sağlamak için ön inkübasyon ve inkübasyon sonrası hizmetleri sunacak yapıların kurulması ve işletilmesi amaçlanmaktadır.

Öğrencilerimizin ve akademisyenlerimizin de girişimcilik kültürünü geliştirecek olan bu merkezde Şırnak TTO’nun Girişimcilik ve Şirketleşme birimi de  aktif hizmet vererek çalışmalara katılacak.

22.01.2024 |  Basın Yayın Ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü